Мій кабінет
Каталог роботодавців
 • Інше
 • 52 вакансий
 • Аптеки
 • 233 вакансий
 • Виробництво
 • 16 вакансий
 • Маркетинг
 • 31 вакансий
 • Медицина
 • 367 вакансий
 • Продажі
 • 277 вакансий
Рекомендуємо книгу
7 граней/таланту

Книга «7 граней/таланту» Білла Бонстеттера та Ешлі Бауерс практично недоступна широкому читачеві, оскільки видана обмеженим тиражем під егідою TTI Success Insights Ukraine. Її неможливо знайти на ринку «Петрівка», її неможливо придбати у книгарнях, хоч тема дуже важлива – як розкрити свій талант? І як розкрити таланти своїх підлеглих?

Підготовка клінічних фармацевтів: невизначеності край!

Тетяна Стасенко, Журналіст, редактор ThePharmaMedia

Микола Хайтович, Доктор медичних наук, професор

Про те, які зміни дозволять нарешті багатьом випускникам отримати омріяну спеціалізацію з клінічної фармації й допоможуть системі охорони здоров’я піднятися на новий щабель безпеки та ефективності лікування, говоримо з Миколою ХАЙТОВИЧЕМ, доктором медичних наук, професором, завідувачем кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації НМУ імені О.О. Богомольця. 

Підготовка клінічних фармацевтів

Нагадаємо суть проблеми і яка ситуація просто зараз?

– Поширення антибіотикорезистентності стало однією із найбільш серйозних загроз сучасності у всьому світі. Негативно впливаючи на здатність лікувати інфекційні хвороби, збільшуючи смертність від неконтрольованих інфекцій, ця пошесть продовжує свій поступ світом.

Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей від загальної кількості людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися.

Дані МОЗ України

В умовах війни, коли усі ризики зростають у рази, посилення спроможності протидії поширенню антибіотикорезистентності, зокрема через підготовку клінічних фармацевтів для закладів охорони здоров’я, зокрема, для здійснення адміністрування антимікробних препаратів, а також для зниження багатьох інших серйозних ризиків – розвитку алергічних реакцій та небажаної взаємодії між ЛЗ, постає стратегічним для України.

Тому, так, питання підготовки таких кадрів є дуже важливими сьогодні! Та попри накази МОЗ України, зокрема, щодо укомплектованості такими спеціалістами відділів інфекційного контролю у кожному закладі охорони здоров’я (ЗОЗ), клінічних фармацевтів як не вистачало раніше, так не вистачає й зараз.

Наразі у багатьох закладах освіти (до слова, не лише медичних або фармацевтичних) готують фармацевтів, а в декількох університетах, і, зокрема, НМУ імені О.О.Богомольця, фармацевти здобувають освіту магістерського рівня або ступінь доктора філософії за спеціальністю «Фармація». Але через певну колізію, суть якої у тому, що у нас доступна інтернатура лише за спеціальностями «Загальна фармація» чи «Фармація», а не «Клінічна фармація», тому випускники не могли вступати на курс післядипломної спеціалізації. Потрібних спеціалістів випускав лише НФаУ, та й ті мали певні проблеми з працевлаштуванням, тож, було чимало розчарувань, аж до зміни професії.

Так склалася ситуація, що сьогодні в ЗОЗ на створених у відділах інфекційного контролю штатних посадах «клінічний фармацевт», як це передбачено наказом МОЗ України від 3.08.2021 №1614 «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоровʼя та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення» або працюють фармацевти зі спеціальністю за дипломом «Фармація», або ці посади взагалі не зайняті, а обов’язки покладені на лікарів або медичних сестер. Це призводить не просто до невиконання певних вимог даного наказу, а й до відтермінування впровадження програм адміністрування антимікробних препаратів загалом, оскільки саме клінічний фармацевт володіє повною мірою необхідними знаннями та компетенціями для координування цих програм.

Крім того, в ЗОЗ України на даний час практично відсутні лікарі, які здійснюють менеджмент взаємодії лікарських засобів, запобігають виникненню фармакогенетичних реакцій і взагалі впроваджують сучасні персоналізовані підходи в фармакотерапії. Ситуація може стати ще гіршою через скорочення навчальних програм з фармакології та ліквідацією обов’язкового компонента «Клінічна фармакологія» для студентів, які навчаються за освітньою програмою «Медицина» та «Педіатрія».

При цьому пандемія Covid-19 та повномасштабна війна загострили проблеми, пов’язані із необхідністю раціонального використання антимікробних препаратів, і тому актуальність надання якісної клініко-фармакологічної допомоги й зокрема роль клінічних фармацевтів різко зросла.

Лікарні чекають на своїх клінічних фармацевтів

Наразі є упевненість на розв’язання дилеми працевлаштування клінічних фармацевтів у ЗОЗ?

– На сьогодні ситуація змінилася кардинально – нині не фармацевти шукають роботу, а керівники ЗОЗ змушені шукати і всіляко заохочувати до співпраці таких фахівців.

«Клінічна фармація» — спеціалізація на базі магістерської освіти та після проходження інтернатури, як і раніше?

– У цьому аспекті відбулися суттєві зміни. Згідно з наказом МОЗ України від 25.07.2023 року № 1347 «Про затвердження Переліку циклів спеціалізації та тематичного удосконалення за лікарськими та фармацевтичними (провізорськими) спеціальностями» здобути спеціальність «Клінічна фармація» на післядипломному етапі стало можливим за 6 місяців спеціалізації фармацевтам (провізорам) з освітньою програмою за дипломом «Фармація» після інтернатури за спеціальністю «Фармація», тоді як раніше потрібна була обов’язково освітня програма за дипломом «Клінічна фармація». Тож, колізія, про яку ми згадували сьогодні, усунена, чекаємо всіх зацікавлених після проходження інтернатури!

Чи є вже навчальна програма?

– Нині в НМУ імені О.О. Богомольця сформована і затверджена Вченою радою університету Концепція освітньої діяльності з підвищення кваліфікації фармацевтів (провізорів) у сфері післядипломної освіти – вторинної спеціалізації, зокрема з клінічної фармації, а Вченою радою Інституту післядипломної освіти НМУ імені О.О. Богомольця розроблений і затверджений навчальний план та програма циклу спеціалізації «Клінічна фармація».

Першою чергою при розробці програми спирались на загальні та професійні компетентностні, передбачені професійним стандартом за професією «Фармацевт клінічний», запропонованим ГО «Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України». Врахували також вимоги сучасних стандартів, зокрема стандарту медичної допомоги «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою», затвердженого наказом МОЗ України від 23.08.2023 №1513, в якому чітко прописано, які саме обов’язки покладено на клінічного фармацевта відділу інфекційного контролю ЗОЗ для забезпечення ефективного та безпечного застосування антимікробних препаратів, профілактики антибіотикорезистентності тощо.

На чому буде сфокусоване навчання, можливо, впроваджуватимуться якісь цікаві нововведення?

– Необхідно зазначити, що в останню декаду січня 2024 року в НМУ імені О.О. Богомольця відбулась робоча зустріч адміністрації університету з керівництвом глобальної програми охорони здоров’я в Україні Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC) щодо можливості співпраці у створенні та впровадженні навчальних програм з антибіотикорезистентності для імплементації пріоритетних медичних технологій з інфекційного контролю у підготовці у тому числі клінічних фармацевтів на додипломному та післядипломному рівнях. Зокрема передбачено імплементацію спільної програми спеціалізації з клінічної фармації.

Наразі затверджена програма навчання охоплює обсяг як теоретичних, так і практично-прикладних знань, умінь і навичок, компетентностей, необхідних для отримання кваліфікації фармацевта-спеціаліста за фахом «Клінічна фармація» для належного здійснення професійної діяльності.

Зокрема програмою передбачено розгляд актуальних питань клінічної фармакології та фармацевтичної опіки пацієнтів із соціально значимими захворюваннями, раціональної антимікробної терапії та адміністрування антимікробних препаратів, фармакоекономічного та фармакоепідеміологічного аналізу, персоналізованого лікування на основі фармакогенетики та менеджменту взаємодії лікарських засобів.

Тривалість навчання: 6 місяців (936 годин) для фармацевтів (провізорів), які закінчили інтернатуру за спеціальністю «Фармація» з освітньою програмою за дипломом «Фармація».

З огляду на Ваш чималий досвід, якими рисами має володіти клінічний фармацевт, кому насправді «личить» ця професія?

– Клінічний фармацевт повинен володіти низкою ключових навичок та характеристик для ефективної роботи в клініці. Ось кілька важливих рис: глибокі знання з клінічної фармакології, розвинені клінічні навички, комунікаційні вміння, етичність та відповідальність, навички з прийняття рішень, стресостійкість та організованість.

Підкреслюю, що в сучасних умовах саме від компетентності клінічного фармацевта буде суттєво залежати ефективність та безпека лікування більшості тяжких пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні.

Насамкінець все ж спитаю про «невдячне» – про строки та прогноз: чи можна вже готуватися до вступу? На яку кількість спеціалістів можуть очікувати роботодавці? 

– Програми спеціалізації з клінічної фармації вже розпочали працювати в декількох університетах України.

В НМУ імені О.О.Богомольця перший 6-місячний цикл спеціалізації стартує з березня 2024 року. Навчання відбуватиметься у змішаному (за бажанням в онлайн чи офлайн) форматі з використанням матеріалів з реальної клінічної практики, оскільки викладачі циклу володіють багаторічним досвідом власної клінічної діяльності і викладають клінічну фармакологію (клінічну фармацію) на фармацевтичному, медичних, стоматологічному факультетах, а також лікарям і фармацевтам практикам.

А отже з вересня 2024 року в закладах охорони здоров’я України можуть почати працювати якісно підготовлені клінічні фармацевти.

Про кількість таких випускників поки говорити зарано.

Якщо потрібна додаткова інформація, вам радо нададуть необхідні відповіді за адресою: lfitsner@gmail.com

Источник: www.thepharma.media

подписаться на рассылку

Календар подій


Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

LinkedIn Facebook ВКонтакте